Mac Stats

5 11 17

MAC STATS

What’s On Tap?

 Upcoming area sporting events for Carlinville High School (CHS), Carlinville Middle School (CMS) and Blackburn College (BC)

May 11

CHS softball vs. Jersey, 4:30 p.m.

CHS baseball vs. Jersey, 4:30 p.m.

CHS girls track – Sectional 4:30 p.m. at Staunton

CMS track – sixth grade Carlinville Invite, 4 p.m.

May 12

CHS boys track at Gillespie Invite, 4:30 p.m.

CHS girls soccer – regional final (H) 5 p.m.

May 13

CMS track – Sectional TBA

May 15

CHS track – Capital Area Classic at Chatham, 5:30

CHS baseball regional at North Mac, 4:30 p.m.

CHS softball regional at Staunton, 4:30 p.m.

May 16

CHS girls soccer sectional at Quincy ND, 6 p.m.

Television 

MLB Baseball National TV/Cardinals Schedule

May 11

Boston at Milwaukee, noon (MLBN)

Houston at NY Yankees, 6 p.m. (MLBN)

May 12

Chi. Cubs at St. Louis, 7:15 p.m. (FSMW)

LA Dodgers at Colorado, 7:30 p.m. (MLBN)

May 13

Chi. Cubs at St. Louis, 3 p.m. (FS1)

Houston at NY Yankees, noon (MLBN)

Baltimore at Kansas City, 6 p.m. (MLBN)

Detroit at LA Angels, 9 p.m. (MLBN-JIP)

May 14

Chi. Cubs at St. Louis, 1:15 p.m. (FSMW)

Baltimore at Kansas City, 1:15 p.m. (MLBN)

Houston at NY Yankees, 6:30 p.m. (ESPN)

May 15

Houston at Miami, 6 p.m. (ESPN)

LA Dodgers at San Francisco, 9:15 p.m. (MLBN)

May 16

Boston at St. Louis, 7:15 p.m. (FSMW)

NY Yankees at Kansas City, 7:15 p.m. (MLBN)

May 17

Boston at St. Louis, 7:15 p.m. (FSMW)

Tampa at Cleveland, 11 a.m. (MLBN)

LA Dodgers at San Francisco, 2:45 p.m. (MLBN)

Game TBA, 6 p.m. (ESPN)

*JIP – Joined In Progress

High School Track and Field

Monday at Staunton – Macoupin County Meet

Boys: Carlinville 176; Southwestern 125; North Mac 86; Staunton 82; Gillespie 31; Bunker Hill 30; Mt. Olive 23.

Girls: Southwestern 118; Gillespie 110; Carlinville 72; Mt. Olive 70; North Mac 69; Staunton 63; Bunker Hill 46. 

 High School Baseball

 South Central Conference   

Overall Conf

Vandalia 17-6 7-1

Greenville 18-12-1 7-2

Southwestern 17-11 7-2

Staunton 14-9 6-2

Gillespie 15-7 5-2

Carlinville 5-13 2-5

Pana 4-13 2-6

Roxana 7-16 2-7

Litchfield 4-16 2-7

Hillsboro 13-12 1-7

Thursday’s Games

All games ppd. due to inclement weather

Friday’s Games

Roxana at Carlinville, ccd.

Gillespie 2, Southwestern 1

Greenville 4, Hillsboro 3

Vandalia 18, Litchfield 2

Saturday’s Games

Athens 9, North Mac 7

Southwestern 8, Calhoun 1

Monday’s Games

Litchfield 10, Carlinville 7

Staunton 4, Gillespie 0

Southwestern 7, Greenville 0

Bunker Hill 16, Greenfield/NW 3

North Mac 16, Morrisonville 5

Hillsboro 11, East Alton-WR 1

Vandalia 7, Roxana 2

Hillsboro 3, Nokomis 2

Area Boxscores

Monday at Litchfield

Carlinville 321 000 1     –     07  10  5

Litchfield 202 132 x     –     10  07  2

WP: Kulick (3 2/3 IP, 8 H, 6 R, 3 ER, 5 BB, 8 K). LP: J.Ambuel (2 1/3 IP, 3 H, 5 R, 3 ER, 1 BB, 2 K).

2B – T.Hughes, A.Delacruze, Painter. RBI – K.Dixon 3, K.Emmons, J.Ambuel 2; T.Odle, A.Delacruze 3, Beckham, C.Odle, Dobrinich 2. SB – K.Dixon 2, K.Emmons, T.Hughes 2, G.Campbell, T.Odle, A.Delacruze, Beckham.

IHSA Class 2A Baseball Regionals

At Auburn

Monday, May 15

(10) Carlinville at (9) North Mac, 4:30 p.m.

Wednesday, May 17

(1) Pleasant Plains vs. Winner Monday game, 4:30

Thursday, May 18

(4) Auburn vs. (6) New Berlin, 4:30 p.m.

Saturday, May 20

Winner Wednesday vs. Winner Thursday, 11 a.m.

At Williamsville

Monday, May 15

(9) Buffalo Tri-City at (8) Pana, 4:30 p.m.

Wednesday, May 17

(2) Williamsville vs. Winner Monday, 4:30 p.m.

Thursday, May 18

(3) Petersburg Porta vs. (6) Athens, 4:30 p.m.

Saturday, May 20

Winner Wed. vs. Winner Thurs., 1 p.m.

At Greenville 

Monday, May 15

(10) Carlyle at (6) Breese Mater Dei, 4:30 p.m.

Wednesday, May 17

(2) Teutopolis vs. Winner Monday, 4:30 p.m.

Thursday, May 18

(3) Greenville vs. (5) Vandalia, 4:30 p.m.

Saturday, May 20

Winner Wed. vs. Winner Thur. 11 a.m.

At Trenton Wesclin

Monday, May 15

(11) Litchfield at (6) Hillsboro, 4:30 p.m.

Wednesday, May 17

(2) Southwestern vs. Winner Monday, 4:30 p.m.

Thursday, May 18

(3) Staunton vs. (5) Trenton Wesclin, 4:30 p.m.

Saturday, May 20

Winner Wed. vs. Winner Thurs., 11 a.m.

At Belleville Althoff

Monday, May 15

(9) Althoff at (8) Dupo, 4:30 p.m.

(10) East Alton-WR at (7) Roxana, 4:30 p.m.

Wednesday, May 17

(1) Alton Marquette vs. Althoff/Dupo winner 4 p.m.

(4) Gillespie vs. EAWR/Roxana winner, 6:30 p.m.

Saturday, May 20

Winner Wednesday games, 11 a.m.

IHSA Class 1A Regionals

At Carrollton

Monday, May 15

(8) Pleasant Hill at (7) White Hall NG, 4:30 p.m.

(10) Brussels at (6) Greenfield/NW, 4:30 p.m.

Wednesday, May 17

(1) Carrollton vs. Pleasant Hill/North Greene, 4:30

Thursday, May 18

(3) Nokomis vs. Brussels/GFNW, 4:30 p.m.

Saturday, May 20

Winner Wed. vs. Winner Thurs. 11 a.m.

At Valmeyer

Monday, May 15

(10) Madison at (9) Lebanon, 4:30 p.m.

Wednesday, May 17

(1) Valmeyer vs. Madison/Lebanon, 4:15 p.m.

Thursday, May 18

(4) Mt. Olive vs. (7) New Athens, 4:14 p.m.

Saturday, May 20

Winner Thur. vs. Winner Wed., 11 a.m.

At Marissa

Monday, May 15

(8) Mulberry Grove at (6) Okawville, 4:30 p.m.

Wednesday, May 17

(2) Bunker Hill vs. Mulberry Grove/Okawville 4:30 p.m.

Thursday, May 18

(3) Metro East Lutheran vs. (5) Marissa, 4:30 p.m.

Saturday, May 20

Winner Wed. vs. Winner Thurs., 11 a.m.

High School Softball

South Central Conference    

Overall Conf

Gillespie 18-5 7-0

Southwestern 11-10 8-1

Litchfield 16-7 7-2

Hillsboro 15-7 6-2

Staunton 9-14 4-4

Roxana 14-14 4-5

Pana 7-14 2-6

Greenville 7-20 2-7

Carlinville 6-11 1-6

Vandalia 1-25 0-8

Thursday’s Games

All games ppd. due to inclement weather

Friday’s Games

Roxana at Carlinville, ccd

Gillespie 8, Southwestern 2

Tri City 18, Mt. Olive 4

Litchfield 12, Vandalia 2

North Mac 8, New Berlin 3

Civic Memorial 6, Staunton 3

Saturday’s Games

Athens 1, North Mac 0

Monday’s Games

Litchfield 1, Carlinville 0

Roxana 12, Vandalia 0

Southwestern 18, Greenville 2

Mt. Olive 5, Lincolnwood 1

Gillespie 4, Staunton 0

Bunker Hill 14, Greenfield/NW 0

Hillsboro 5, East Alton-WR 3

North Mac 14, Mt. Pulaski 0

Litchfield 13, Pana 3

Area Boxscores

Monday at Litchfield

Carlinville 000 000 0     –      0  2  1

Litchfield 000 100 x     –      1  1  1

WP: T.Beckham (7 IP, 2 H, 2 BB, 15 K); LP: A.DeSpain (6 IP, 1 H, 1 R, 0 ER, 13 K).

2B – T.Beckham. RBI – T.Beckham. SB – L.Bates.

IHSA Class 2A Regionals

At Gillespie

Monday, May 15

(9) Carlinville at (8) Staunton, 4:30 p.m.

Tuesday, May 16

(1) Gillespie vs. Carlinville/Staunton, 4:30 p.m.

Wednesday, May 17

(4) Litchfield vs. (6) Hillsboro, 4:30 p.m.

Saturday, May 20

Winner Tues. vs. Winner Wed., 11 a.m.

At Dupo

Monday, May 15

(10) Althoff at (7) Roxana, 4:30 p.m.

Tuesday, May 16

(2) Dupo vs. Althoff/Roxana, 4:30 p.m.

(3) Southwestern vs. (5) East Alton-WR, 6:30 p.m.

Saturday, May 20

Winner Tuesday games, 11 a.m.

At Auburn Regional

Monday, May 15

(10) Pittsfield at (9) New Berlin, 4:30 p.m.

Tuesday, May 16

(1) Williamsville vs. Pittsfield/New Berlin, 4:30

Wednesday, May 17

(4) Auburn vs. (7) North Mac, 4:30 p.m.

Saturday, May 20

Winner Tues. vs. Winner Wed., 11 a.m.

At Breese Central

Monday, May 15

(9) Trenton Wesclin at (8) Greenville, 4:30 p.m.

Tuesday, May 16

(2) Breese Mater Dei vs. Wesclin/Greenville, 4:30

Wednesday, May 17

(3) Shelbyville vs. (6) Breese Central, 4:30 p.m.

Saturday, May 20

Winner Tues. vs. Winner Wed., 11 a.m.

At Meridian

Monday, May 15

(10) Vandalia at (7) Pana, 4:30 p.m.

Tuesday, May 16

(1) Meridian vs. Vandalia/Pana 4:30

(4) Carlyle vs. (5) Sullivan, 6:30 p.m.

Friday, May 19

Winner Tuesday games, 4:30 p.m.

IHSA Class 1A Regionals

At Winchester

Monday, May 15

(10) West Central at (9) Greenfield/NW 4:30 p.m.

Tuesday, May 16

(2) Carrollton vs. West Central/GFNW 4:30 p.m.

Wednesday, May 17

(3) Jacksonville Routt vs. (8) Calvary, 4:30 p.m.

Saturday, May 20

Winner Tues. vs. Winner Wed., 11 a.m.

At White Hall

Monday, May 15

(7) North Greene at (6) Bunker Hill, 4:30 p.m.

Tuesday, May 16

(1) Hardin Calhoun vs. North Greene/Bunker Hill

Wednesday, May 17

(4) Brussels vs. (5) Mt. Olive, 4:30 p.m.

Saturday, May 20

Winner Tues. vs. Winner Wed., 11 a.m.

High School Girls Soccer

South Central Conference   

Overall Conf

Litchfield 16-5 7-1

Hillsboro 13-4 7-1

Carlinville 14-4-2 6-2

Roxana 11-2 5-2

Pana 11-4-1 3-4

Staunton 7-12 3-5

Greenville 5-13-1 2-5

Southwestern 1-9-1 1-6

Gillespie 4-13 0-8

Thursday’s Games

Greenville at Salem

Athens at Pana

Lanphier at North Mac

Friday’s Games

Hillsboro 1, Roxana 0

Litchfield 4, Jersey 0

IHSA Regionals

At Carlinville

Tuesday, May 9

Carlinville 5, Gillespie 0

Pana 5, Southwestern 0

Friday, May 12

(1) Carlinville vs. (4) Pana, 5 p.m.

At Pleasant Plains

Saturday, May 6

(6) Auburn 3, (7) Athens 2

Tuesday, May 9

Pleasant Plains 7, Auburn 0

North Mac 2, Canton 1

Friday, May 12

(2) Pleasant Plains vs. (3) North Mac, 6 p.m.

At Greenville

Tuesday, May 9

Litchfield 5, Greenville 0

Hillsboro 2, Staunton 1 PK

Friday, May 12

(2) Litchfield vs. (3) Hillsboro, 4:30 p.m.

At Olney

Tuesday, May 9

Breese Mater Dei 4, Olney Richland Co. 2

Roxana 9, Salem 0

Saturday, May 13

Breese Mater Dei vs. Roxana, 11 a.m.