Mac Stats for 2-9-17

Mac Stats for 2-9-17

MAC STATS

What’s On Tap?

 Upcoming area sporting events for Carlinville High School (CHS), Carlinville Middle School (CMS) and Blackburn College (BC)

Feb. 9

CHS girls basketball regional final, 7 p.m.

CMS volleyball vs. Mt. Olive, 6 p.m.

Feb. 10

CHS boys basketball at Litchfield 5 p.m.

Feb. 11-18

CHS boys frosh basketball at Edinburg tourney

Feb. 11

CMS volleyball Lady Warrior 7th grade invite, 8 a.m.

BC men’s basketball at Webster, 3 p.m.

BC women’s basketball at Webster, 1 p.m.

Feb. 13

CMS volleyball vs. Roxana, 6 p.m.

Feb. 14

CHS boys basketball vs. Staunton, 5 p.m.

Feb. 15

BC men’s basketball vs. Spalding, 8 p.m.

BC women’s basketball vs. Spalding, 6 p.m.

Television 

 NBA National and local TV schedule

Feb. 9

Cleveland at Oklahoma City, 7 p.m. (TNT)

Boston at Portland, 9:30 p.m. (TNT)

Feb. 10

Indiana at Washington, 7 p.m. (ESPN)

Golden State at Memphis, 7 p.m. (FSMW)

Chicago at Phoenix, 9:30 p.m. (ESPN)

Feb. 11

Milwaukee at Indiana, 6 p.m. (FSMW+)

Golden State at Oklahoma City, 7:30 p.m. (ABC)

Feb. 12

San Antonio at New York, 2:30 p.m. (ABC)

Feb. 13

Memphis at Brooklyn, 6:30 p.m. (FSMW)

San Antonio at Indiana, 7 p.m. (TNT)

Atlanta at Portland, 9:30 p.m. (TNT)

Feb. 15

New Orleans at Memphis, 7 p.m. (FSMW)

Indiana at Cleveland, 6 p.m. (ESPN)

New York at Oklahoma City, 8:30 p.m. (ESPN)

NHL Blues Hockey

Feb. 9 – St. Louis at Toronto 6 p.m. (FSMW)

Feb. 11 – St. Louis at Montreal 6 p.m. (FSMW)

Feb. 15 – St. Louis at Detroit, 6 p.m. (NBCSN)

 Girls Basketball

High School Girls Basketball 

South Central Conference

Overall Conf

Greenville 18-9 8-1

Litchfield 25-3 8-1

Hillsboro 23-7 6-3

Carlinville 17-11 5-4

Gillespie 16-11 5-4

Vandalia 11-18 4-5

Pana 14-14 3-6

Roxana 9-15 2-7

Southwestern 8-19 2-7

Staunton 6-20 1-8

Wednesday’s Games

Litchfield 46, North Mac 33

Breese Mater Dei 66, Mt. Olive 51

Thursday’s Games

Vandalia 46, Carlinville 45

Staunton 48, Fr. McGivney 27

Gillespie 50, Southwestern 24

Roxana 44, Dupo 15

Greenville 55, Metro East Lutheran 21

Litchfield 48, Marquette 41

Hillsboro 55, Nokomis 42

Pana 54, Cowden-Herrick 50

Greenfield/NW 55, Bunker Hill 41

Williamsville 54, North Mac 43

Saturday’s Games

Southwestern 45, Vandalia 25

Area Boxscores

Thursday at Carlinville

Vandalia Vandals 17  08  12  09     –     46

Carlinville Cavies 17  07  07  14     –     45

Vandalia (10-16, 4-5) – Miller 2 5-9 9; McNary 3 0-1 9; Mol.Kern 2 2-2 6; Klanke 3 0-1 9; Marquardt 2 0-3 4; Zimmerman 0 0-0 0; Austin 0 0-0 0; Meg.Kern 3 1-4 7. Totals: 16-38 FG, 8-20 FT 46.

Carlinville (17-11, 5-4) – R.Olroyd 6-15, 0-0 16; Seal 0-0, 0-0 0; Cania 0-1, 0-0 0; Albertine 0-2, 0-1 0; Kaganich 0-0, 0-0 0; Lair 1-6, 1-2 3; Wills 0-1, 0-0 0; Bates 2-5, 1-3 7; Griffith 0-1, 1-2 1; Zachary 7-14, 4-6 18; O.Olroyd 0-1, 0-0 0. Totals: 16-46 FG, 7-14 FT 45.

Three-point FG: Vandalia 6 (McNary 3, Klanke 3); Carlinville 6-17 (R.Olroyd 4-11, Bates 2-5; Cania 0-1). Rebounds: Carlinville 31 (Zachary 6). Assists: Carlinville 11 (Albertine 3).

Monday at Carlinville Regional – Game 1

Southwestern Birds 08  14  02  15     –     39

Pittsfield Saukees 06  09  13  17     –     45

Southwestern (8-19) – S.Burns 2 2-2 8; I.Wolff 0 0-0 0; A.Burns 0 0-0 0; Moore 2 0-0 5; Mol.Novack 2 0-0 5; E.Wolff 1 2-2 4; Mal.Novack 6 4-6 17. Totals: 13-39 FG, 8-10 FT 39.

Pittsfield (13-16) – Bauer 1 0-0 3; Ken.Merryman 0 0-0 0; Moore 3 0-0 8; Wessel 0 0-0 0; Palmer 5 4-11 14; Bland 0 0-0 0; McCartney 2 0-0 4; Pepper 5 6-12 16. Totals: 16-33 FG, 10-23 FT 45.

Three-point FG: Southwestern 5 (S.Burns 2, Moore, Mol.Novack, Mal.Novack); Pittsfield 3 (Moore 2, Bauer). Turnovers: Southwestern 10; Pittsfield 10.

Game 2

Staunton Bulldogs 08  03  06  13     –     30

Gillespie Miners 11  13  14  09     –     47

Staunton (6-20) – Bandy 1 1-2 3; Bekeske 0 0-0 0; Reiter 0 0-0 0; Birdsell 1 0-0 2; Caldieraro 1 0-1 2; Isenberg 2 0-0 5; Colley 0 0-0 0; Davis 1 0-0 3; Pirok 0 0-0 0; Painter 5 0-2 11; Cox 0 0-2 0; Foster 1 0-1 2; Scanzoni 1 0-0 2; Masinelli 0 0-0 0. Totals: 13 FG, 1-8 FT 30.

Gillespie (16-11) – Jarman 2 0-1 5; Schmidt 5 5-7 15;  Niemeyer 3 8-10 14; Ely 1 0-0 3; Barber 1 2-2 4; Bires 1 0-0 3; Mix 0 0-0 0; Carr 1 1-2 3. Totals: 14 FG, 16-22 FT 47.

Three-point FG: Staunton 3 (Isenberg, Davis, Painter); Gillespie 3 (Jarman, Ely, Bires).

IHSA Regionals – Class 2A Database

Carlinville Regional

Monday, Feb. 6

Pittsfield 45, Southwestern 39

Gillespie 47, Staunton 30

Wednesday, Feb. 8

(1) Buffalo Tri-City vs. (6) Pittsfield, 6 p.m.

(4) Carlinville vs. (5) Gillespie, 7:30 p.m.

Thursday, Feb. 9

Winners of Wednesday games, 7 p.m.

Auburn Regional

Monday, Feb. 6

Riverton 41, South County 32

Tuesday, Feb. 7

(2) Hillsboro vs. (9) Riverton, 6 p.m.

(3) Auburn vs. (8) North Mac, 7:30 p.m.

Thursday, Feb. 9

Winners of Wednesday games, 7 p.m.

Sparta Regional

Monday, Feb. 6

Sparta 61, Pinckneyville 48

Carlyle 45, Red Bud 39

Tuesday, Feb. 7

(1) Nashville vs. (8) Sparta

(4) Greenville vs. (10) Carlyle

Thursday, Feb. 9

Winners of Tuesday games, 7 p.m.

Teutopolis Regional

Monday, Feb. 6

Vandalia 59, Red Hill 42

Tuesday, Feb. 7

(1) Teutopolis vs. (9) Vandalia, 6 p.m.

(3) Flora vs. (5) Lawrenceville, 7:30 p.m.

Thursday, Feb. 9

Winners of Tuesday games, 7 p.m.

Marshall Regional

Monday, Feb. 6

Robinson 63, Cumberland 21

Tuesday, Feb. 7

(1) Marshall vs. (9) Robinson, 6 p.m.

(4) Pana vs. (7) Casey-Westfield, 7:30 p.m.

Thursday, Feb. 9

Winners of Tuesday games, 7 p.m.

Class 1A Girls Database

Greenfield Regional

Monday, Feb. 6

North Greene 52, Greenfield/NW 45

Tuesday, Feb. 7

(2) Hardin Calhoun vs. (9) North Greene, 6 p.m.

(3) Brussels vs. (5) Carrollton, 7:30 p.m.

Thursday, Feb. 9

Winners of Tuesday games, 7 p.m.

Valmeyer Regional

Monday, Feb. 6

Valmeyer 53, First Baptist 30

Tuesday, Feb. 7 

(2) Okawville vs. (8) Okawville

(3) Mt. Olive vs. (6) Waterloo Gibault, 7:30 p.m.

Thursday, Feb. 9

Winner of Tuesday games, 7 p.m.

Madison Regional

Monday, Feb. 6

Bunker Hill 63, Father McGivney 28

Thursday, Feb. 9

(1) Lebanon vs. (7) Bunker Hill, 6 p.m.

(4) Madison vs. (5) Metro East Lutheran, 7:30 p.m.

Friday, Feb. 10

Winners of Thursday games, 7 p.m.

Class 3A Girls Database

 Taylorville Regional

Monday, Feb. 13

(6) Southeast vs. (7) Taylorville, 6 p.m.

(5) Lincoln vs. (9) Clinton, 7:30 p.m.

Wednesday, Feb. 15

(2) Effingham vs. Winner Game 1, 6 p.m.

(3) Litchfield/Lincolnwood vs. Winner Game 2, 7:30 p.m.

Thursday, Feb. 16

Winners of Feb. 15 games, 7 p.m.

Roxana Regional

Monday, Feb. 13

(6) Columbia vs. (8) Cahokia, 6 p.m.

(5) Jersey vs. (11) Roxana, 7:30 p.m.

Tuesday, Feb. 14

(1) Civic Memorial vs. Winner Game 1, 6 p.m.

(4) Triad vs. Winner Game 2, 7:30 p.m.

Thursday, Feb. 16

Winners of Tuesday games, 7 p.m.

    Boys Basketball

South Central Conference

Overall Conf

Southwestern 16-8 6-0

Pana 14-10 5-2

Greenville 12-13 6-2

Roxana 12-14 4-3

Vandalia 17-9 4-2

Hillsboro 13-12 5-2

Gillespie 11-12 3-4

Litchfield 5-20 1-6

Carlinville 4-22 0-6

Staunton 3-21 0-7

Friday’s Games

Hillsboro 59, Carlinville 44

Vandalia 51, Staunton 33

Pana 59, Gillespie 39

Southwestern 61, North Greene 45

Greenville 71, Litchfield 31

Nokomis 74, Bunker Hill 41

Mt. Olive 58, South Fork/Edinburg 50

Auburn 66, North Mac 59

Jacksonville Routt 55, Greenfield/NW 40

Saturday’s Games

Roxana 64, Lebanon 49

Taylorville 60, Pana 55

Pawnee 52, North Mac 46

Monday’s Game

Pleasant Plains 87, North Mac 45

 Area Boxscores

Friday at Hillsboro 

Carlinville Cavies 14  08  11  11     –     44

Hillsboro Toppers 12  12  16  19     –     59

Carlinville (4-21, 0-5) – Emmons 1 0-0 2; Walton 7 0-0 15; Jamieson 2 5-6 11; Fraser 1 3-4 5; Hannig 2 0-1 4; Hinzman 3 1-1 7; Campbell 0 0-0 0. Totals: 16-40 FG, 9-12 FT 44.

Hillsboro (12-12, 4-2) – Paden 3 1-1 7; Carroll 2 1-2 6; Pruett 3 0-0 6; Tuetken 3 1-1 8; Reynolds 1 0-0 2; Jolliff 2 0-0 4; Fenske 9 2-5 22; Civitate 1 2-2 4. Totals: 24-47 FG, 7-11 FT 59.

Three-point FG: Carlinville 3 (Jamieson 2, Walton); Hillsboro 4 (Fenske 2, Tuetken, Carroll). Turnovers: Carlinville 15; Hillsboro 11.

High School Wrestling

Saturday at Mt. Olive Individual Regional

Team scores: Belleville Althoff 183.5; Litchfield 139; Carlinville 93; East Alton-WR 90; Mt. Olive 81; Roxana 80.5; Pittsfield 62; Metro East Lutheran 3.  

Carlinville results

120 – Demitry Lewis (1-2, DNP); 126 – Isaac Daugherty (0-2, 4th); 132 – Keagan Broaddus (1-2, 4th); 138 – Nate Burns (1-1, 2nd); 145 – Rylan Frankford (1-1, 2nd); 152 – Tristen Burns (2-2, 4th); 160 – Kyle Dixon (1-2, DNP); 170 – Jacob Dixon (1-1, 2nd); 285 – Daniel Card (3-1, 3rd).

Mt. Olive Results – 120 – Ryan Reid (2-2, 4th); 145 – Jacob Bailey (0-2, DNP); 152 – Maxx Fritz (2-1, 2nd); 160 – Jonny Darrah (2-0, 1st); 182 – Dylan Roberts (2-0, 1st); 195 – Justin Osmoe (1-0, 1st); 285 – Tyler Reid (0-2, DNP).

College Men’s Basketball

Wednesday at Jacksonville

Blackburn 39     45     –     84

MacMurray 39     38     –     77

Blackburn (11-9, 8-5) – Maestranzi 2-6, 6-6 12; Orange 4-7, 2-3 10; Davis 4-13, 2-2 12; Manuel 4-7, 1-2 3; Goodloe Jr. 1-6, 2-2 4; Hayes 3-7, 0-0 7; Lochhead 1-3, 0-0 3; Coleman 0-0, 0-0 0; Rusten 3-6, 0-0 8; Johnson 0-0, 0-0 0; Clay 3-3, 0-0 7; Childs 3-6, 0-2 6; Whisenton 0-0, 0-0 0; Scott 3-3, 0-0 6. Totals: 31-67 FG,m 13-17 FT 84.

MacMurray (3-16, 3-9) – Corbin 6-14, 4-4 17; Frazier 8-15, 5-6 22; Spencer 4-8, 4-6 14; Flesner 1-2, 1-6 3; Long 4-11, 1-2 9; Nibbe 0-0, 0-0 0; Burwinkle 0-0, 0-0 0; Musso 1-1, 0-0 2; Renfro 0-0, 0-1 0; Bourke 2-5, 5-8 10. Totals: 26-56 FG, 20-33 FT 77.

Three-point FG: Blackburn 9-21 (Rusten 2-2, Maestranzi 2-5, Davis 2-7, Clay 1-1, Lochhead 1-2, Hayes 1-3, Manuel 0-1); MacMurray 5-14 (Spencer 2-3, Bourke 1-2, Frazier 1-4, Corbin 1-5). Rebounds: Blackburn 33 (Scott, Davis 5); MacMurray 35 (Long 11). Assists: Blackburn 13 (Hayes 3); MacMurray 16 (Frazier, Long 5). Att – 199.

Saturday at Blackburn

Principia 35     42     –      77

Blackburn 36     38     –      74

Principia (8-10, 7-6) – Anumu 6-16, 2-5 17; Paulson 5-11, 0-0 13; Goodman 3-6, 3-8 9; Davidson 6-9, 2-2 19; Ball 7-9, 0-1 14; Ross 1-1, 2-2 5. Totals: 28-52 FG, 9-18 FT 77.

Blackburn (11-10, 8-6) – Maestranzi 4-7, 0-0 10; Orange 5-11, 4-4 14; Davis 7-20, 1-1 19; Manuel 8-13, 2-2 19; Goodloe Jr. 0-1, 0-0 0; Hayes 0-0, 0-0 0; Lochhead 0-6, 0-0 0; Rusten 2-4, 1-1 5; Johnson 0-0, 0-0 0; Clay 0-0, 0-0 0; Childs 0-2, 0-1 0; Scott 3-8, 1-2 7. Totals: 29-72 FG, 9-11 FT 74.

Three-point FG: Principia 12-25 (Davidson 5-6; Paulson 3-6; Anumu 3-12, Ross 1-1); Blackburn 7-18 (Davis 4-10, Maestranzi 2-3, Manuel 1-1, Rusten 0-1, Lochhead 0-3). Rebounds: Principia 32 (Davidson, Ball 8); Blackburn 43 (Manuel 9). Assists: Principia 16 (Goodman 5); Blackburn 14 (Maestranzi 4).

Women’s Basketball

Wednesday at Jacksonville

Blackburn 12  13  19  14     –     58

MacMurray 17  10  15  15     –     57

Blackburn (1-17, 1-10) – Laczkowski 2-4, 1-2 6; Stiltner 9-18, 4-6 27; Meyer 0-9, 0-0 0; Holmes 0-1, 5-6 5; Burnell 0-1, 0-0 0; Cline 4-12, 4-12 12; Duncan 0-4, 2-4 2; Pollock 1-5, 0-3 2; Wood 1-1, 1-2 3; Johnston 0-0, 1-2 1. Totals: 17-55 FG, 18-37 FT 58.

MacMurray (1-18, 0-12) – Horlacher 2-5, 3-4 9; Powell 7-14, 8-19 22; Pedersen 1-1, 0-1 2; Marvel 2-7, 4-8 9; Davis 1-7, 1-2 3; Clark 0-1, 0-0 0; Kerr 2-5, 0-0 4; Huels 0-1, 0-0 0; Henry 0-2, 0-0 0; Hooper 1-1, 2-4 4; Popis 1-5, 2-5 4; Wall 0-1, 0-0 0. Totals: 17-50 FG, 20-43 FT 57.

Three-point FG: Blackburn 6-20 (Stiltner 5-10, Laczkowski 1-3, Cline 0-1, Duncan 0-1, Pollock 0-1, Meyer 0-4); MacMurray 3-11 (Horlacher 2-4, Marvel 1-4, Powell 0-1, Davis 0-1, Henry 0-1). Rebounds: Blackburn 45 (Cline 11); MacMurray 28 (Horlacher 5). Assists: Blackburn 7 (Cline, Duncan 2); MacMurray 8 (Marvel 2). Att – 87.