Mac Stats for 12-28-17

Mac Stats for 12-28-17

 What’s On Tap?

A look at upcoming sporting events for Macoupin County area athletic teams. 

Dec. 28

High school boys basketball: Carlinville tournament – Gillespie vs. Bunker Hill; Mt. Olive vs. EAWR; Carlinville vs. Staunton; Hillsboro vs. Litchfield

High school girls basketball: Carlinville tournament – Greenfield/NW vs. EAWR; Gillespie vs. Bunker Hill; Carlinville vs. Staunton/Mt. Olive; Nokomis vs. Litchfield.

High school wrestling: Carlinville at Abe Rumble, Springfield

Dec. 29

High School boys basketball – Carlinville tournament

High school girls basketball – Carlinville tournament

College men’s basketball: Blackburn at St. Norbert, 7 p.m.

Dec. 30

College men’s basketball: Blackburn vs. TBA at St. Norbert Tourney, TBA

Jan. 2

High school boys basketball: Bunker Hill at Carlinville; Brown County at Greenfield/NW

High school girls basketball: Carlinville at Williamsville; Jacks. Routt at North Mac

Junior high boys basketball: Carlinville at Southwestern

College men’s basketball: Blackburn at Principia, 7 p.m.

Jan. 3

High school girls basketball: Beardstown at Greenfield/NW

College women’s basketball: Blackburn at Concordia-Chic. 6 p.m.

High School Girls Basketball

South Central Conference

Overall Conf

Greenville 9-4 3-1

Hillsboro 6-8 3-1

Gillespie 5-5 3-1

Pana 11-5 3-2

Staunton/MtOlive 7-3 3-2

Vandalia 3-7 2-2

Litchfield 2-10 2-2

Carlinville 8-7 2-4

Southwestern 7-7 1-3

Roxana 3-11 0-4

Other County Schools

North Mac 4-12 0-5

Bunker Hill 5-6 1-0

Greenfield/NW 6-5 3-3

Wednesday’s Game

Litchfield 43, Roxana 38

Thursday’s Games

Greenville 39, Southwestern 20

Brown Co. 56, Greenfield/NW 47

Mater Dei 60, Hillsboro 42

Area Boxscores

Thursday at Greenfield

*Brown County 16  14  19  07     –     56

Greenfield/NW 11  11  12  13     –     47

GFNW (6-4, 3-3) – Smith 0; Schaaf 3; Walters 20; McAdams 0; Foiles 0; L.Heavner 8; Walker 5; Vetter 7; K.Heavner 0; Knapp 0; Triplett 0; Dieterich 4; Theivagt 0; Smay 0. Totals: 18 FG, 6-12 FT 47. 

Three-point FG: GFNW 5 (L.Heavner 2, Schaaf, Walker, Vetter).

Holiday Tournament Schedule

At Carlinville

CMS – indicates games at Carlinville Middle School

Tuesday, Dec. 26

East Alton-WR vs. Staunton/Mt.Olive, 12:30

Bunker Hill vs. Nokomis 2 p.m. (CMS)

Carlinville vs. Greenfield/NW 6:30 p.m.

Gillespie vs. Litchfield 6:30 p.m. (CMS)

Wednesday, Dec. 27

Nokomis vs. Gillespie, 12:30 p.m.

Staunton/Mt. Olive vs. Greenfield/NW 2 p.m. (CMS)

Litchfield vs. Bunker Hill, 5 p.m.

Carlinville vs. East Alton-WR, 6:30 p.m. (CMS)

Thursday, Dec. 28

Gillespie vs. Bunker Hill 12:30 p.m. CDT

Greenfield/NW vs. EAWR 2 p.m. (CMS)

Carlinville vs. Staunton/Mt. Olive, 5 p.m.

Nokomis vs. Litchfield 6:30 p.m. (CMS)

Friday, Dec. 29

Fifth place game, 12 p.m.

Seventh place game, 12 p.m. (CMS)

Third place game, 3 p.m.

Championship, 6:30 p.m.

At Riverton Lady Hawks Christmas Classic

Tuesday, Dec. 26

North Mac vs. Heyworth, 10:30 a.m.

North Mac vs. Riverton, 1:30 p.m.

Wednesday, Dec. 27

Hillsboro vs. Tremont, 1:30 p.m.

Hillsboro vs. Porta, 4:30 p.m.

Thursday, Dec. 28

Games TBA

At Mattoon Tournament

Wednesday, Dec. 27

Vandalia vs. St. Anthony, 10 a.m.

Vandalia vs. Olney 3 p.m.

Thursday, Dec. 28

Vandalia vs. Mattoon, 11:30 a.m.

Vandalia vs. TBA, TBA

Friday, Dec. 29

Vandalia vs. TBA, TBA

At Lebanon Tournament

Tuesday, Dec. 26

Southwestern vs. Steeleville, 6:30 p.m.

Wesclin vs. Greenville, 5 p.m.

Wednesday, Dec. 27

Southwestern vs. TBA, TBA

Greenville vs. TBA, TBA

Thursday, Dec. 28

Southwestern vs. TBA, TBA

Greenville vs. TBA, TBA

At Riverton

Tuesday, Dec. 26

Heyworth vs. North Mac, 10:30 a.m.

Riverton vs. North Mac, 1:30 p.m.

Wednesday, Dec. 27

Hillsboro vs. Tremont 1:30 p.m.

Hillsboro vs. Porta 4:30 p.m.

Thursday, Dec. 28

Hillsboro vs. TBA

North Mac vs. TBA

Boys Basketball

South Central Conference 

Overall Conf

Southwestern 9-1 3-0

Greenville 5-5 3-0

Hillsboro 5-5 2-0

Pana 4-5 3-1

Vandalia 6-5 2-2

Carlinville 4-5 1-2

Staunton 4-4 1-3

Litchfield 5-6 1-3

Roxana 2-7 0-2

Gillespie 1-9 0-3

Other County schools

Bunker Hill 0-7 0-1

Mt. Olive 5-6 2-2

Greenfield/NW 4-5 1-0

North Mac 5-5 0-5

Thursday’s Games

North Mac 42, Staunton 31

Greenfield/NW 46, Hardin Calhoun 34

Southwestern 62, Litchfield 43

Friday’s Games

Hillsboro 55, Fr. McGivney 41

Greenville 49, Vandalia 45

Area Boxscores

Thursday at Staunton

*North Mac 07  04  13  18     –     42

Staunton 02  13  06  10     –     31

North Mac (4-4) – Z.Langellier 22; S.Mount 5; J.Mullink 5; W.Downs 3; H.Smith 3; Thoroman 2; D.VanBuskirk 2. Totals: 14 FG, 12-15 FT 42.

Staunton (3-4) – B.Kinder 12; A.Novack 9; D.Hemann 6; C.Cox 4. Totals: 13 FG, 1-4 FT 31. 

Three-point FG: North Mac 2 (Smith, Downs); Staunton 4 (Kinder 2, Novack, Cox).

Thursday at Hardin

*Greenfield/NW 12  12  13  08     –     46

Hardin Calhoun 18  06  04  06     –     34

Greenfield/NW (4-4) – Thomson 4; Walker 1; Lansaw 5; Pohlman 13; Klaffer 6; Bayless 17.

Three-point FG: GFNW 4 (Pohlman 3, Lansaw).

Thursday at Litchfield

*Southwestern 20  19  15  08     –     62

Litchfield 08  13  11  11     –     43

Southwestern (9-1, 3-0) – J.Bailey 7; C.Robinson 9; C.Heyen 14; B.Lowis 20; J.Watson 0; E.Kahl 2; A.Moore 6; R.Hanslow 2; E.Trimm 2. Totals: 22-44 FG, 13-20 FT 62. 

Three-point FG: Southwestern 5 (Robinson 3, Moore 2).

Holiday Tournament Schedules

At Carlinville

CMS – indicates games at Carlinville Middle School

Tuesday, Dec. 26

East Alton-Wood River vs. Staunton 2 p.m.

Bunker Hill vs. Hillsboro, 3:30 p.m.

Carlinville vs. Mt. Olive, 5 p.m.

Gillespie vs. Litchfield, 8 p.m.

Wednesday, Dec. 27

Hillsboro vs. Gillespie, 2 p.m.

Staunton vs. Mt. Olive, 3:30 p.m.

Litchfield vs. Bunker Hill, 6:30 p.m.

Carlinville vs. East Alton-WR, 8 p.m.

Thursday, Dec. 28

Gillespie vs. Bunker Hill, 2 p.m.

Mt. Olive vs. East Alton-Wood River 3:30 p.m.

Carlinville vs. Staunton, 6:30 p.m.

Hillsboro vs. Litchfield, 8 p.m.

Friday, Dec. 29

Fifth place game, 1:30 p.m.

Seventh place game, 1:30 p.m. (CMS)

Third place game, 4:30 p.m.

Championship, 8 p.m.

At State Farm Holiday Classic, Bloomington

Wednesday, Dec. 27

Southwestern vs. Bloomington Central Catholic, 9:30 p.m. (Shirk Center)

Thursday, Dec. 28

Southwestern vs. TBA

Friday, Dec. 29

Southwestern vs. TBA

At Waverly Tournament

Tuesday, Dec. 26

Concord-Triopia vs. Greenfield/NW

North Mac vs. Pawnee

Wednesday, Dec. 27

North Mac vs.

Greenfield/NW vs.

Thursday, Dec. 28

North Mac vs.

Greenfield/NW vs.

At Pinckneyville Tournament

Friday, Dec. 29

Greenville vs. Cissna Park, 10:30 a.m.

Olney East Richland vs. Roxana 2 p.m.

Benton vs. Greenville, 8:30 p.m.

Roxana vs. Pinckneyville, 9 a.m.

Saturday, Dec. 30

Roxana vs.

Greenville vs.

Roxana vs.

Greenville vs.

At Vandalia Tournament

Tuesday, Dec. 26

Pana vs. Flora, 5 p.m.

Vandalia vs. Patoka, 8 p.m.

Dec. 27

Pana vs. Shelbyville, 9:30 a.m.

COSL vs. Vandalia, 12:30 p.m.

Vandalia vs. South Central 6:30 p.m.

Dec. 28

Father McGivney vs. Pana 12:30 p.m.

Pana vs. Ramsey 5 p.m.

St. Anthony vs. Vandalia, 6:30 p.m.

Dec. 29

Pana vs. TBA

Vandalia vs. TBA