Mac Stats for 1-4-18

Mac Stats for 1-4-18

 What’s On Tap?

A look at upcoming sporting events for Macoupin County area athletic teams. 

Jan. 4

High school boys basketball: Bunker Hill at Mt. Olive; GFNW at West Central

High school girls basketball: Carrollton at Bunker Hill; Staunton at Vandalia; Gillespie at Hillsboro; GFNW at South Fork; North Mac at Athens

High school wrestling: Riverton, Quincy ND, Sacred Heart Griffin at Carlinville

Junior high boys basketball: Carlinville at Staunton

Jan. 5

High school boys basketball: Southwestern at Bunker Hill; Riverton at North Mac

Jan. 6

High school boys basketball: Carlinville vs. Edinburg at Morrisonville tourney 6 p.m.; Staunton at Carlyle; GFNW vs. Porta at Winchester tourney

High school girls basketball: Staunton at Nokomis; Fr. McGivney at Southwestern; Greenfield/NW vs. Pittsfield at North Greene tournament

High school wrestling: Carlinville at Mt. Olive Invite

College men’s basketball: Greenville at Blackburn, 3 p.m.

College women’s basketball: Greenville at Blackburn 1 p.m.

Jan. 8

High school boys basketball: Carlinville vs. Vandalia at Morrisonville tournament 6:45 p.m.;

High school girls basketball: Southwestern at Carlinville; Greenville at Staunton; Gillespie at Roxana

College men’s basketball: Illinois College at Blackburn, 8 p.m.

Jan. 9

High school boys basketball: Lincolnwood at Carlinville (Morrisonville tourney); Mt. Olive at Calvary; Marquette at Bunker Hill; Gillespie at Hillsboro; Jersey at Southwestern

High school girls basketball: Calvary at Staunton

High school wrestling: East Alton-WR, Vandalia at Carlinville; Roxana, Jersey at Mt. Olive

Jan. 10

High school girls basketball: Gillespie at Bunker Hill; South Fork at North Mac

High school wrestling: Mt. Olive at East Alton-WR

College men’s basketball: Blackburn at Spalding, 8 p.m.

College women’s basketball: Blackburn at Spalding 5 p.m.

Jan. 10-12

Junior high boys basketball: Carlinville at North Mac tournament (7th/8th grade)

High School Girls Basketball

Wednesday’s Games

Carlinville Tournament

Nokomis 45, Gillespie 41

Staunton/Mt. Olive 67, Greenfield/NW 62

Bunker Hill 47, Litchfield 42

Carlinville 48, East Alton-WR 36

Lebanon Tournament

Red Bud 42, Roxana 21

Lebanon 45, Southwestern 21

Greenville 53, Columbia 31

Mattoon Tournament

St. Anthony 39, Vandalia 36

Olney 56, Vandalia 41

At Riverton Tournament

Hillsboro 55, Tremont 42

Hillsboro 49, Porta 47

Thursday’s Games

Carlinville Tournament

Bunker Hill 61, Gillespie 49

Greenfield/NW 50, East Alton-WR 33

Carlinville 32, Staunton/Mt. Olive 20

Nokomis 30, Litchfield 27

At Lebanon Tournament

Columbia 45, Southwestern 21

Lebanon 42, Greenville 32

At Mattoon Tournament

Mattoon 50, Vandalia 33

Salem 61, Vandalia 55

At Riverton

Warrensburg-Latham 54, North Mac 46

Hillsboro 39, Sherrard 33

Friday’s Games

Carlinville Tournament

Litchfield 45, East Alton-WR 29 (7th place)

Gillespie 56, Greenfield/Northwestern 21 (5th)

Staunton 59, Bunker Hill 47 (3rd)

Carlinville 27, Nokomis 22 (title)

At Lebanon Tournament

Greenville 57, Carlyle 18 (3rd)

At Mattoon Tournament

Vandalia 52 St. Anthony 44 (9th)

At Riverton Tournament

Hillsboro 53, Auburn 50 (title)

Area Boxscores

Wednesday at Carlinville Tournament

Gillespie 11  10  14  06     –     41

Nokomis 11  09  16  09     –     45

Gillespie – Halpin 2; Turner 6; Jarman 0; Niemeyer 17; Barber 1; Bertolino 9; Mix 2; Ely 0; Schmidt 4; Hayes 0; Link 0; Bires 0. Totals: 13 FG, 10-14 FT 41.

Nokomis – Fesser 0; Stauder 5; Eisenbarth ; Lohmann 11; Hughes 4; Huber 7; Sanders 12. Totals: 15 FG, 13-22 FT 45.

Three-point FG: Gillespie 5 (Bertolino 3, Turner 2); Nokomis 2 (Lohmann, Huber).

Greenfield/NW 10  13  16  23     –     62

Staunton/Mt.Olive 17  20  16  14     –     67

Greenfield/NW – T.Smith 0 0-0 0; H.Schaaf 1 0-0 3; K.Walters 10 9-10 30; C.McAdams 0 0-0 0; K.Foiles 0 0-0 0; L.Heavner 4 0-0 12; M.Walker 0 1-3 1; J.Vetter 4 0-0 10; K.Heavner 0 0-0 0; L.Dietrich 2 2-2 6. Totals: 21-67 FG, 12-15 FT 62.

Staunton/Mt. Olive – H.Bandy 0 1-4 1; H.Bekeske 0 0-0 0; S.Bruhn 5 4-6 15; E.Birdsell 0 0-0 0; R.Caldieraro 3 2-4 11; A.Painter 4 2-2 13; M.Foster 3 0-2 7; A.Scanzoni 9 2-5 20. Totals: 24-58 FG, 11-23 FT 67.

Three-point FG: GFNW 8 (L.Heavner 4, Vetter 2, Walters, Schaaf); Staunton 8(Caldieraro 3, Painter 3, Foster, Bruhn).

Bunker Hill 11  11  13  12     –     47

Litchfield 19  09  07  07     –     42

Bunker Hill – B.Chrisman 6; A.Dey 21; M.Schwegel 14; B.Morell 4; H.Burris 0; O.Mellenthin 2. Totals: 19 FG, 1-8 FT 47.

Litchfield – M.Diamond 2; C.Jackson 6; T.Matthews 0; G.Fleming 0; C.Boden 0; L.Luttrell 22; B.Painter 8; C.Pence 4. Totals: 17 FG, 4-8 FT 42.

Three-point FG: Bunker Hill 8 (Dey 7, Chrisman); Litchfield 4 (Jackson 2, Luttrell 2).

East Alton-WR 03  10  12  11     –     36

Carlinville 10  15  15  08     –     48

East Alton-WR – L.Nottke 0 0-0 0; K.Wither 0 0-0 0; J.Ulrich 0 3-4 3; C.LeMond 0 0-0 0; M.Wallendorf 1 0-0 3; K.Tierney 2 2-8 6; T.Parmentier 0 1-2 1; K.Brantley 4 1-2 10; K.Baskin 0 2-2 2; S.Slimchick 0 0-0 0; H.Allen 0 0-0 0; F.Hamiti 0 3-4 3; S.Slayden 0 0-2 0-; A.Robinson 2 0-0 4. Totals: 11-37 FG, 12-24 FT 36.

Carlinville – C.Stewart 1 0-0 2; R.Olroyd 2 3-6 8; K.Seal 0 0-0 0; S.Cania 0 2-2 2; N.Kaganich 4 0-0 11; T.Wills 0 0-0 0; S.Bates 2 3-4 7; L.Egelhoff 0 0-0 0; P.Tieman 1 2-5 4; E.Griffith 5 3-6 13; E.Baker 0 0-0 0; J.Houseman 0 1-2 1. Totals: 15-57 FG, 14-25 FT 48.

Three-point FG: EAWR 2 (Wallendorf, Brantley); Carlinville 4 (Kaganich 3, Olroyd).

Wednesday at Lebanon Tournament

Southwestern 04  07  06  04     –     21

Lebanon 15  07  13  10     –     45

Southwestern – J.Bouillon 2; A.Burns 0; A.Gallaher 1; N.Keith 0; M.Novack 4; R.Smith 2; B.Weible 10; I.Wolff 2. Totals: 12 FG, 9-12 FT 21.

Three-point FG: Southwestern 0.

Thursday at Carlinville Tournament

Bunker Hill 08  22  15  16     –     61

Gillespie 14  11  16  08     –     49

Bunker Hill – A.Scroggins 0 0-0 0; B.Chrisman 0 0-0 0; A.Dey 3 0-0 8; M.Schwegel 8 9-13 25; B.Morell 4 1-2 9; H.Burris 6 3-4 15; O.Mellenthin 2 0-0 4. Totals: 23-45 FG, 13-19 FT 61.

Gillespie – M.Halpin 0 0-0 0; H.Barrett 0 0-0 0; S.Turner 0 0-0 0; R.Jarman 2 2-2 7; P.Niemeyer 9 1-2 19; A.Barber 2 0-0 4; G.Bertolino 1 0-0 2; M.Mix 3 0-0 7; E.Schmidt 1 2-2 4; M.Hayes 0 0-0 0; S.Bires 0 0-0 0; K.Link 3 0-0 6. Totals: 21-76 FG, 5-6 FT 49.

Three-point FG: Bunker Hill 2 (Dey 2); Gillespie 2 (Jarman, Mix). Turnovers: Bunker Hill 25, Gillespie 15.

Greenfield/NW 20  12  13  05     –     50

East Alton-WR 10  06  04  13     –     33

Greenfield/NW – Schaff 3; Walters 11; McAdams 10; Foiles 2; L.Heavner 12; Walker 8; Vetter 1; K.Heavner 0; Knapp 0; Triplett 3; Dietrich 0. Totals: 21 FG, 1-4 FT 50.

East Alton-WR – L.Nottke 4; J.Ulrich 0; C.LeMond 1; M.Wallendorff 3; T.Parmentier 0; K.Brantley 12; S.Shimchick 3; F.Hamiti 1; S.Slayden 0; A.Robinson 7; K.Domingo 2. Totals: 11 FG, 7-10 FT 33.

Three-point FG: GFNW 7 (L.Heavner 4, Walters, Schaff, Triplett); EAWR 4 (Brantley 2, Shimchick, Robinson).

Staunton 02  05  16  07     –     30

Carlinville 07  12  03  10     –     32

Staunton – H.Bandy 0 0-2 0; S.Bruhn 0 1-2 1; E.Birdsell 2 0-0 4; R.Caldieraro 0 0-0 0; A.Painter 3 1-4 11; M.Foster 2 0-2 4; A.Scanzoni 5 0-0 10. Totals: 12-48 FG, 2-10 FT 30.

Carlinville – C.Stewart 1 1-2 3; R.Olroyd 5 1-2 11; K.Seal 0 0-0 0; S.Cania 1 0-0 3; N.Kaganich 0 0-0 0; T.Wills 0 0-1 0; S.Bates 1 1-3 4; L.Egelhoff 1 0-0 2; P.Tieman 2 0-0 4; E.Griffith 0 3-4 3; E.Baker 1 0-0 2; J.Houseman 0 0-0 0. Totals: 12-58 FG, 6-12 FT 32.

Three-point FG: Staunton 1 (Painter); Carlinville 2 (Cania, Bates). Turnovers: Staunton 19; Carlinville 19.

Nokomis 09  07  08  06     –     30

Litchfield 07  06  04  10     –     27

Nokomis – K.Janssen 2; K.Stauder 2; M.Eisenbarth 0; T.Lohman 4; K.Hughes 0; V.Patkus 2; A.Huber 11; M.Sanders 9. Totals: 12 FG, 3-7 FT 30.

Litchfield – C.Jackson 0; T.Matthews 0; G.Fleming 8; C.Boden 0; L.Luttrell 12; B.Painter 4; C.Pence 3. Totals: 9 FG, 7-10 FT 27.

Three-point FG: Nokomis 3 (Huber 3); Litchfield 2 (Luttrell 2).

Thursday at Riverton Tournament

Warrensburg-L 11  09  13  21     –     54

North Mac 10  12  16  08     –     46

North Mac – Martin 15; Meador 9; Starks 9; Yemm 6; Kazenski 4; Nichelson 2; Kallenbach 1. Totals: 11 FG, 21-27 FT 46.

Three-point FG: North Mac 3 (Starks 3).

Thursday at Lebanon Tournament

Columbia 15  10  11  09     –     45

Southwestern 09  06  09  07     –     31

Southwestern – J.Bouillon 0; A.Burns 6; A.Gallaher 3; Keith 1; M.Novack 16; R.Smith 2; B.Weible 1; I.Wolff 2. Totals: 8 FG, 10-15 FT 31.

Three-point FG: Southwestern 3 (Novack 3).

Girls

Friday at Carlinville Tournament

Seventh place game

Litchfield 11  13  13  08     –     45

East Alton-WR 03  06  11  09    –      29

Litchfield – Diamond 4; Komor 0; Matthews 7; Boden 5; Luttrell 15; Painter 5; Pence 9. Totals: 16 FG, 8-10 FT 45.

East Alton-WR – Nottke 4; Wither 0; Ulrich 3; LeMond 0; Tierney 0; Parmentier 6; Brantley 7; Baskin 0; Shimchick 1; Hamiti 4; Slayden 2; Robinson 0; Domingo 2. Totals: 12 FG, 4-6 FT 29.

Three-point FG: Litchfield 5 (Luttrell 3, Painter, Matthews); East Alton-WR 1 (Brantley).

Fifth place game

Gillespie  15  09  19  13     –     56

Greenfield/NW  03  08  08  02     –     21

Gillespie – M.Halpin 0 0-0 0; H.Barrett 0 0-0 0; S.Turner 1 2-2 4; R.Jarman 4 1-2 10; P.Niemeyer 7 1-2 15; A.Barber 3 0-0 6; G.Bertolino 1 0-0 3; M.Mix 4 0-0 8; R.Ely 0 2-2 2; E.Schmidt 1 0-0 2; M.Hayes 1 0-0 2. S.Bires 2 0-0 4; K.Link 0 0-0 0. Totals: 24 FG, 6-8 FT 56.

Greenfield/NW – T.Smith 0 0-0 0; H.Schaaf 0 0-0 0; K.Walters 2 2-2 6; C.McAdams 0 0-0 0; K.Foiles 0 0-0 0; L.Heavner 1 0-2 3; M.Walker 0 0-0 0; J.Vetter 0 2-2 2; K.Heavner 0 0-2 0; P.Knapp 2 1-2 6; A.Triplett 0 0-0 0; L.Dietrich 2 0-0 4. Totals: 7 FG, 5-10 FT 21.

Three-point FG: Gillespie 2 (Jarman, Bertolino); Greenfield/NW 2 (L.Heavner, Knapp).

Third place game

Bunker Hill 12  11  13  11     –     47

Staunton 14  17  18  10     –     59

Bunker Hill – Jarman 0; Scroggins 0; Chrisman 4; Dey 9; Schwegel 18; Morell 0; Burris 8; Mellenthin 8. Totals: 20 FG, 4-6 FT 47.

Staunton – Bandy 1; Bekeske 2; Bruhn 20; Birdsell 3; Caldieraro 6; Painter 7; Foster 4; Scanzoni 16. Totals: 23 FG, 10-12 FT 59.

Three-point FG: Bunker Hill 3 (Dey 2, Schwegel); Staunton 3 (Bruhn 2, Painter).

Championship game

Nokomis 03  04  05  10     –     22

Carlinville 10  03  02  12     –     27

Nokomis – K.Stauder 1 0-0 2; M.Eisenbarth 2 1-1 5; T.Lohman 2 4-7 8; V.Patkus 0 0-0 0; A.Huber 1 1-3 3; M.Sanders 1 2-2 4. Totals: 7-41 FG, 8-13 FT 22.

Carlinville – C.Stewart 1 2-2 4; R.Olroyd 2 3-5 9; K.Seal 0 0-0 0; S.Cania 2 0-0 6; N.Kaganich 0 0-0 0; T.Wills 0 0-0 0; S.Bates 2 1-3 5; L.Egelhoff 0 0-0 0; P.Tieman 0 0-3 0; E.Griffith 1 1-2 3; J.Houseman 0 0-0 0. Totals: 8-27 FG, 7-15 FT 27.

Three-point FG: Nokomis 0; Carlinville 4 (Olroyd 2, Cania 2). Turnovers: Nokomis 22; Carlinville 27.

Boys Basketball

Wednesday’s Games

Carlinville Tournament

Hillsboro 57, Gillespie 34

Staunton 81, Mt. Olive 69

Litchfield 51, Bunker Hill 35

East Alton-WR 41, Carlinville 36

Waverly Tournament

Greenfield/NW 51, Greenview 20

New Berlin 47, North Mac 21

Bloomington State Farm Tournament

Central Catholic 74, Southwestern 40

Vandalia Tournament

Pana 63, Patoka 21

Vandalia 85, Ramsey 56

Vandalia 68, Pana 48

Thursday’s Games

Carlinville Tournament

Bunker Hill 52, Gillespie 48

Mt. Olive 67, East Alton-WR 52

Staunton 49, Carlinville 38

Hillsboro 54, Litchfield 47

Waverly Tournament

Lincolnwood 65, Greenfield/NW 58 (4ot)

Lutheran 63, North Mac 50

Bloomington State Farm Tournament

Southwestern 52, Olympia 42

Vandalia Tournament

Pana 81, Ramsey 58

St. Anthony 51, Vandalia 32

Friday’s Games

Carlinville Tournament

Mt. Olive 57, Gillespie 48 (7th)

East Alton-WR 52, Bunker Hill 38 (5th)

Litchfield 51, Carlinville 44 (3rd)

Staunton 53, Hillsboro 52 ot (title)

Bloomington State Farm Tournament

Fieldcrest 53, Southwestern 37

Southwestern 67, St. Thomas More 59

Vandalia Tournament

Shelbyville 60, Vandalia 57 (3rd)

Pana 65, South Central 56 (5th)

Pinckneyville Tournament

Cissna Park 61, Roxana 14

Benton 47, Greenville 32

Cissna Park 58, Greenville 49

Olney 61, Roxana 44

Saturday’s Games

 Pinckneyville Tournament

Greenville 44, Roana 29

Greenville 71, Trico 52 (9th)

Roxana 60, Elverado 55 (11th)

Area Boxscores

Wednesday at Carlinville Tournament

Gillespie 04  04  13  13     –     34

Hillsboro 16  20  09  12     –     57

Gillespie  – Robbins 2; Ottersburg 2; Taylor 3; Stroh 2; Barrett 4; Kravanya 14; Sandergaard 3; Barber 2; Gill 0; Zenner 2. Totals: 11 FG, 12-15 FT 34.

Hillsboro – Paden 8; Lemon 0; White 20; Carroll 2; Schreiber 2; Hamby 2; Ondrey 8; McCammack 2; Hernandez 1; Tester 8; Civitate 2; Gregg 2. Totals: 22 FG, 8-10 FT 57.

Three-point FG: Hillsboro 5 (White 4, Ondrey).

Mt. Olive 20  23  09  17     –     69

Staunton 24  26  17  14     –     81

Mt. Olive – J.Shannon 0 0-1 0; J.Baum 5 1-2 14; N.DeVries 4 0-0 8; Q.Kosowski 9 3-10 22; R.Conlee 8 1-2 21; R.Naecker 1 0-0 2; Z.Tooley 0 0-0 0; C.Butts 0 2-6 2. Totals: 27-65 FG, 7-21 FT 69.

Staunton – Bra.Kinder 7 5-7 23; L.Sievers 1 0-0 3; G.Bianco 2 0-0 4; E.Booth 5 6-7 16; C.Cox 6 0-2 16; D.Ray 0 1-2 1; A.Novack 0 0-0 0; D.Hemann 8 2-4 18. Totals: 29-51 FG, 14-22 FT 81.

Three-point FG: Mt. Olive 8 (Conlee 4, Baum 3, Kosowski); Staunton 9 (Bra.Kinder 4, Cox 4, Sievers).

Bunker Hill 14  04  08  09     –     35

Litchfield 08  15  14  14     –     51

Bunker Hill – M.Weidner 9; Pickerall 3; Ralsten 13; J.Weidner 9; Sellars 0; Morris 1; Scroggins 0. Totals:> 12 FG, 8-18 FT 35.

Litchfield – Bishop 8; Holloway 12; Morris 1`3; Beckham 8; Lauderdale 4; Painter 3; Washburn 4. Totals: 20 FG, 7-11 FT 51.

Three-point FG: Bunker Hill 3 (M.Weidner, Pickerall, J.Weidner); Litchfield 4 (Bishop 2, Holloway 2).

East Alton-WR 10  09  10  12     –     41

Carlinville 08  08  09  11     –     36

East Alton-WR – St. Peters 4; Englar 15; McKee 4; Wells 8; Liley 2; Spruill 8. Totals: 16 FG, 8-12 FT 41.

Carlinville – Gibbel 6; Bowman 2; Easterday 1; Walton 15; Fraser 0; Roper 2; Hinzman 4; Rosentreter 6. Totals: 14 FG, 7-10 FT 36.

Three-point FG: EAWR 1 (Englar); Carlinville 1 (Gibbel).

At Bloomington Tournament

Central Catholic 16  29  18  11     –     74

Southwestern 07  02  18  13     –     40

Southwestern – J.Bailey 11; C.Robinson 3; C.Heyen 6; B.Lowis 13; J.Watson 0; E.Kahl 3; A.Moore 0; R.Hanslow 0; E.Trimm 4. Totals: 15-41 FG, 4-5 FT 40.

Three-point FG: Southwestern 6 (Bailey 3, Robinson, Heyen, Kahl).

At Waverly Tournament

Greenfield/NW 14  14  12  11     –     51

Greenview 12  03  01  04     –     20

Greenfield/NW – B.Nord 2; Z.Thomson 7; M.Walker 2; B.Meyer 2; J.Lansaw 2; H.Lansaw 2; D.Pohlman 9; K.Fernandes 2; R.Klaffer 2; B.Bayless 17; W.Courier 2; B.Woelful 2. Totals: 22 FG, 7-8 FT 51.

Three-point FG: GFNW 0.

North Mac 07  06  06  02     –     21

New Berlin 15  16  12  04     –     47

North Mac – J.Mullink 0; C.Kallenbach 0; Z.Langelier 0; D.Vanbuskirk 5; R.Gustafson 0; B.Trojack 0; T.Wilson 3; W.Downs 2; J.Cassens 0; H.Smith 0; W.Christopher 2; S.Mount 9. Totals: 5 FG, 9-12 FT 21.

Three-point FG: North Mac 2 (VanBuskirk, Wilson).

Thursday at Carlinville Tournament

Bunker Hill 09  13  16  13     –     52

Gillespie 13  17  11  07     –     48

Bunker Hill – M.Weidner 6 4-4 19; T.Pickerall 1 1-2 4; D.Ralsten 4 4-7 12; J.Weidner 5 0-0 10; B.Morris 1 3-5 5; C.Sellars 0 2-4 2. Totals: 17-47 FG, 14-22 FT 52.

Gillespie – M.Robbins 7 2-3 16; A.Ottersburg 0 0-0 0; D.Taylor 6 1-2 17; D.Stroh 0 0-0 0; F.Barrett 0 0-2 0; A.Kravanya 3 8-9 15; B.Gill 0 0-0 0. Totals: 16-55 FG, 11-16 FT 48.

Three-point FG: Bunker Hill 4 (M.Weidner 3, Pickerall); Gillespie 5 (Taylor 4, Kravanya).

Mt. Olive 15  16  22  14     –     67

East Alton-WR 08  12  16  16     –     52

Mt. Olive – Shannon 1; Baum 13; DeVries 15; Kosowski 7; Conlee 23; Naecker 0; Z.DeVries 2; Schwab 6; Tooley 0. Totals: 24 FG, 13-31 FT 67.

East Alton-WR – St. Peters 7; Newtall 6; Englar 3; Wells 11; Liley 0; Spruill 16; Walker 9. Totals: 20 FG, 9-11 FT 52.

Three-point FG: Mt. Olive 6 (Conlee 3, N.DeVries 2, Kosowski); EAWR 3 (Englar, Wells, Walker).

Staunton 11  15  07  16     –     49

Carlinville 09  12  07  10     –     38

Staunton – B.Kinder 7 6-7 22; L.Sievers 1 0-0 3; G.Bianco 1 0-0 2; E.Booth 2 0-0 4; C.Cox 2 0-0 4; D.Ray 1 0-0 3; D.Hemann 5 1-1 11. Totals: 19-38 FG, 7-8 FT 49.

Carlinville – F.Bowman 2 1-2 5; J.Easterday 1 1-2 3; W.Walton 2 2-2 6; J.Fraser 5 0-0 13; B.Roper 1 0-0 3; J.Hinzman 2 1-2 5; L.Rosentreter 1 1-2 3. Totals: 14-39 FG, 6-10 FT 38.

Three-point FG: Staunton 4 (Kinder 2, Sievers, Ray); Carlinville 4 (Fraser 3, Roper). Turnovers: Staunton 9; Carlinville 14.

Litchfield 09  11  19  08     –     47

Hillsboro 14  13  15  12     –     54

Litchfield – Bishop 4; Holloway 2; Morris 15; Beckham 4; Lauderdale 10; Painter 12. Totals: 17 FG, 7-11 FT 47.

Hillsboro – Paden 11; White 9; Carroll 4; Schreiber 0; Ondrey 0; Hernandez 1; Tester 19; Gregg 10. Totals: 21 FG, 7-15 FT 54.

Three-point FG: Litchfield 6 (Morris 3, Bishop, Lauderdale, Painter); Hillsboro 5 (White 3, Paden 2).

At Waverly Tournament

GFNW 15  13  07  09  06  02  03  03     –     58

L’wood 14  10  12  08  06  02  03  10     –     65

Greenfield/Northwestern – Nord 0; Thomson 16; Walker 3; Meyer 0; J.Lansaw 2; H.Lansaw 19; Pohlman 9; Klaffer 0; Bayless 9; Courier 0. Totals: 16 FG, 19-33 FT 58.

Three-point FG: Greenfield/Northwestern 7 (H.Lansaw 4, Thomson 2, Pohlman).

North Mac 10  10  12  18    –     50

Lutheran 14  11  16  22    –     63

North Mac – Mullink 7; Langellier 12; VanBuskirk 13; Gustafson 5; Wilson 0; Downs 2; Mount 11. Totals: 17 FG, 14-16 FT 50.

Three-point FG: North Mac 2 (VanBuskirk, Gustafson).

At Bloomington Tournament

Southwestern 13  06  21  12     –     52

Olympia 06  14  09  13     –     42

Southwestern – Bailey 5; Robinson 2; Heyen 22; Lowis 9; Kahl 2; Moore 6; Hanslow 0; Trimm 6. Totals: 22-46 FG, 5-10 FT 52.

Three-point FG: Southwestern 3 (Bailey, Heyen, Moore).

Friday at Carlinville Tournament

Boys Seventh place game

Mt. Olive 13  14  16  14     –     57

Gillespie 06  11  07  24     –     48

Mt. Olive – Shannon 4; Baum 13; DeVries 11; Kosowski 17; Conlee 7; Naecker 2; Tooley 3; Schwab 0. Totals: 21 FG, 10-16 FT 57.

Gillespie – Robbins 13; Ottersburg 0; Taylor 4; Stroh 3; Barrett 8; Kravanya 6; Barber 9; Gill 2; Spencer 3. Totals: 19 FG, 8-13 FT 48.

Three-point FG: Mt. Olive 5 (Baum, DeVries, Kosowski, Conlee, Tooley); Gillespie 2 (Robbins, Spencer).

Boys Fifth place game

Bunker Hill 08  11  09  10     –     38

East Alton-WR 15  09  12  16     –     52

Bunker Hill – M.Weidner 10; Ralsten 18; J.Weidner 7; Sellars 0; Morris 0; Scroggins 3. Totals: 12 FG, 9-12 FT 38.

East Alton-WR – St. Peters 3; Walker 16; Newtall 0; Englar 5; Wells 14; Spruill 14. Totals: 18 FG, 11-20 FT 52.

Three-point FG: Bunker Hill 5 (M.Weidner 3, J.Weidner, Scroggins); East Alton-WR 5 (Wells 3, Englar, Walker).

Boys Third place game

Litchfield 10  11  19  13     –     53

Carlinville 06  08  14  16     –     44

Litchfield – A.Bishop 4 0-0 8; D.Holloway 6 4-4 19; C.Morris 23 0-0 4; C.Lauderdale 2 4-6 9; S.Painter 3 4-5 11; E.Washburn 0 2-2 2. Totals: 17-37 FG, 14-17 FT 53.

Carlinville – C.Gibbel 0 0-0 0; F.Bowman 1 0-0 2; J.Easterday 5 0-0 13; W.Walton 1 0-0 2; J.Fraser 5 1-2 11; B.Roper 0 0-2 0; J.Hinzman 3 2-2 10; L.Rosentreter 3 0-1 6. Totals: 18-48 FG, 3-7 FT 44.

Three-point FG: Litchfield 5 (Holloway 3, Lauderdale, Painter); Carlinville 5 (Easterday 3, HInzman 2). Turnovers: Litchfield 9; Carlinville 11.

Boys Championship

Hillsboro 10  15  13  08  06     –     52

Staunton 08  15  08  15  07     –     53

HIllsboro – D.Paden 6 2-2 17; K.White 8 0-0 20; L.Carroll 0 1-2 1; A.Schreiber 2 0-2 4; C.Hernandez 1 0-0 2; P.Tester 0 2-2 2; J.Gregg 1 4-6 6. Totals: 18 FG, 9-14 FT 52.

Staunton – Bra.Kinder 4 0-0 12; G.Bianco 5 0-4 10; E.Booth 3 3-5 9; C.Cox 3 0-0 7; D.Ray 1 0-0 3; D.Hemann 5 1-3 12. Totals: 21 FG, 4-12 FT 53.

Three-point FG: HIllsboro 7 (White 4, Paden 3); Staunton 7 (Bra.Kinder 4, Cox, Ray, Hemann). Turnovers: Hillsboro 7; Staunton 23.

Friday at Bloomington Tournament

Southwestern 11  05  10  11     –      37

Fieldcrest  15  10  19  09     –      53

Southwestern – Robinson 2; Heyen 5; Lowis 16; Watson 0; Kahl 0; Moore 6; Hanslow 5; Trimm 3. Totals: 13 FG, 8-13 FT 37.

Three-point FG: Southwestern 3 (Moore 2, Heyen).

Southwestern   18  19  11  19     –     67

St. Thomas More 06  21  14  18     –     59

Southwestern – Robinson 16; Heyen 14; Lowis 27; Kahl 4; Moore 6; Hanslow 0; Trimm 0. Totals: 24 FG, 11-20 FT 67.

Three-point FG: Southwestern 8 (Robinson 4, Lowis 2, Heyen, Kahl).

High school wrestling

Wednesday at Abe Lincoln Rumble, Springfield

LeRoy 63, Carlinville 18 – Carlinville winners: T.Hughes, C.Michaelis, T.Green.

Carlinville 54, Shelbyville 27 – Carlinville winners: C.Michaelis, T.Burns, S.Otten, B.Miller, C.McClain, C.Lawless, C.Leonard, N.Burns, K.Broaddus.

Clifton Central 57, Carlinville 24 – Carlinville winners: C.Leonard, N.Burns, K.Broaddus, T.Hughes.

Carlinville 48, Quincy Notre Dame 36 – Carlinville winners: T.Burns, S.Otten, C.Lawless, D.Lewis, K.Broaddus, N.Burns, C.Michaelis, T.Hughes.

Chicago Hope 43, Carlinville 33 – Carlinville winners: S.Otten, C.Lawless, T.Green, N.Burns, K.Broaddus, C.Michaelis.

 Thursday at Abe Lincoln Rumble, Springfield

Heyworth 59, Carlinville 24 – Carlinville winners: S.Otten, B.Miller, C.Michaelis, T.Burns.

Morrison 48, Carlinville 24 – Carlinville winners: B.Miller, C.Leonard, N.Burns, T.Burns.

Carlinville 45, Riverdale 34 – Carlinville winners: C.Mabus, C.Leonard, T.Green, N.Burns, L.Perkins, T.Burns, B.Miller, C.McClain.

West Frankfort 52, Carlinville 24 – Carlinville winners: C.Leonard, N.Burns, K.Broaddus, C.Michaelis, E.Bethard.

Carlinville finished 14th in the consolation bracket.