Mac Stats for 1-26-17

What’s On Tap?

 Upcoming area sporting events for Carlinville High School (CHS), Carlinville Middle School (CMS) and Blackburn College (BC)

Jan. 26

CHS girls basketball at Litchfield 6 p.m.

CMS volleyball vs. Staunton, 6 p.m.

Jan. 27

CHS boys basketball vs. Roxana 5 p.m.

Jan. 27-28 

CHS wrestling at Litchfield Tournament

Jan. 28-Feb. 1

CHS boys frosh basketball at Jersey tournament

Jan. 28

CHS frosh girls at Hillsboro tournament, TBA

CMS boys basketball 8th grade Regionals, TBA

CMS volleyball at Edwardsville 8th grade tourney

BC men’s basketball vs. Fontbonne, 3 p.m.

BC women’s basketball vs. Fontbonne, 1 p.m.

Jan. 30

CHS girls basketball at South County, 6 p.m.

CMS volleyball vs. Bunker Hill, 6 p.m.

Jan. 31

CHS wrestling at Hillsboro, 6 p.m.

Feb. 1

BC men’s basketball at MacMurray, 8 p.m.

BC women’s basketball at MacMurray, 6 p.m.

Television 

 NBA National and local TV schedule

Jan. 26

Indiana at Minnesota, 7 p.m. (FSMW)

Dallas at Oklahoma City, 7 p.m. (TNT)

LA Lakers at Utah, 9:30 p.m. (TNT)

Jan. 27

Sacramento at Indiana, 6 p.m. (FSMW)

Houston at Philadelphia, 7 p.m.  (ESPN)

Memphis at Portland, 9 p.m. (FSMW+)

Jan. 29

Oklahoma City at Cleveland, 2:30 p.m. (ABC)

Houston at Indiana, 5 p.m. (FSMW)

Jan. 30

Detroit at Boston, 7 p.m. (TNT)

Memphis at Phoenix, 9:30 p.m. (TNT)

Jan. 31

Indiana at Orlando, 6 p.m. (FSMW+)

Feb. 1

Minnesota at Cleveland, 6 p.m. (ESPN)

Chicago at Oklahoma City, 8:30 p.m. (ESPN)

NHL Blues Hockey

Jan. 26 – St. Louis at Minnesota, 7 p.m. (NBCSN)

Jan. 31 – Winnipeg at St. Louis, 7 p.m. (FSMW)

 Girls Basketball

High School Girls Basketball 

Wednesday’s Games

North Greene Tournament

West Central 51, Litchfield 46

Greenfield/NW 65, North Greene 46

Effingham Tournament

Greenville 54, Pana 41

Effingham 44, Vandalia 36

Thursday’s Games

Alton Marquette 53, Roxana 20

Hardin Calhoun 72, Greenfield/NW 30

Litchfield 51, East Alton-WR 27

Effingham Tournament

Vandalia 47, Pana 36

Highland Tournament

Hillsboro 64, Salem 32

Friday’s Games

Effingham Tournament

Greenville 67, Centralia 60 ot

Effingham 57, Pana 31

 Saturday’s Games

Carrollton Tournament

Greenfield/NW 47, Jacksonville Routt 46

Highland Tournament

Nashville 55, Hillsboro 51

Monday’s Games

Southwestern 57, Staunton 24

Gillespie 52, Nokomis 48

Roxana 39, Gibault 34

Litchfield 43, Vandalia 31

Taylorville 56, Pana 52

Bunker Hill 55, East Alton-WR 39

Mt. Olive 66, South County 36

North Mac 64, Maroa-Forsyth 56

Macoupin County Tournament Girls Schedule

At Carlinville High School

Monday, Jan. 16

Carlinville 40, Staunton 38

Gillespie 52, Bunker Hill 41

Mt. Olive 50, Southwestern 27

Tuesday, Jan. 17

Southwestern 53, North Mac 41

Carlinville 65, Bunker Hill 33

Gillespie 65, Staunton 17

Thursday, Jan. 19

Bunker Hill 33, Staunton 22

Mt. Olive 54, North Mac 19

Carlinville 46, Gillespie 44 ot

Saturday, Jan. 21

Bunker Hill 52, North Mac 50 (ot) (fifth place)

Gillespie 41, Southwestern 40 (third place)

Mt. Olive 59, Carlinville 26 (championship)

All-tournament team: Grace Zachary, Carlinville; Mallory Schwegel, Bunker Hill; Brianna Henke, Mt. Olive; Jill Niehaus, Mt. Olive; Zoe Murphy, Mt. Olive; Mallory Novack, Southwestern; Amanda Schmidt, Gillespie.

Area Boxscores

Thursday at Macoupin County Tournament

Game 14

Bunker Hill 09  10  08  06     –     33

Staunton 04  09  04  05     –     22

Bunker Hill (7-14) – Morrell 0 0-0 0; Dey 1 0-0 3; Schellingburger 2 0-0 4; Allman 2 2-6 6; Schwegel 6 5-7 18; Lesemann 0 0-0 0; Bassett 0 0-0 0; Mellenthin 1 0-0 2. Totals: 12-43 FG, 7-13 FT 33.

Staunton (3-16) – Birdsell 1 0-0 2; Caldieraro 2 0-0 5; Isenberg 0 0-1 0; Pirok 0 0-0 0; Painter 1 0-1 2; Cox 0 0-0 0; Foster 4 3-6 11; Scanzoni 1 0-0 2. Masinelli 0 0-0 0. Totals: 9-44 FG, 3-8 FT 22.

Three-point FG: Bunker Hill 2 (Dey, Schwegel); Staunton 1 (Caldieraro). Turnovers: Bunker Hill 14; Staunton 19.

 Game 15

Mt. Olive 14  08  26  06     –     54

North Mac 08  07  02  02     –     19

Mt. Olive (20-2) – Kernich 1 2-2 4; Henke 6 0-0 12; Niehaus 6 3-6 15; Murphy 5 4-5 14; Bruhn 1 1-3 3; Fields 2 2-5 6; Long 0 0-2 0; Naecker 0 0-0 0; Bollman 0 0-0 0. Totals: 21-57 FG, 12-23 FT 54.

North Mac (7-11) – Kallenbach 0 0-0 0; Nichelson 0 0-2 0; Ibberson 0 0-0 0; Starks 0 0-0 0; Tomasko 4 0-3 9; Martin 0 0-0 0; Stauffer 4 0-0 8; Crawford 0 0-0 0; Meador 1 0-0 2; Yemm 0 0-0 0. Totals: 9-25 FG, 0-5 FT 19.

Three-point FG: North Mac 1 (Tomasko). Turnovers: Mt. Olive 19; North Mac 38.

Game 16

Gillespie 08  11  10  11  04     –     44

Carlinville 08  07  09  16  06     –     46

Gillespie (11-9) – Jarman 1 2-2 4; A.Schmidt 5 4-8 15; Niemeyer 7 1-6 15; Ely 1 0-0 2; Barber 0 0-0 0; Bires 0 0-0 0; Mix 0 0-0 0; E.Schmidt 0 0-0 0; Carr 2 2-2 8. Totals: 16 FG, 9-18 FT 44.

Carlinville (16-8) – O.Olroyd 0 0-0 0; R.Olroyd 2 3-9 7; Cania 1 0-0 2; Albertine 2 0-0 4; Kaganich 0 0-0 0; Lair 5 1-2 12; Wills 0 0-0 0; Bates 2 0-0 5; Griffith 3 0-0 6; Zachary 4 2-4 10. Totals: 19 FG, 6-15 FT 46.

Three-point FG: Gillespie 3 (Carr 2, Schmidt); Carlinville 2 (Bates, Lair).

Saturday at Macoupin County Tournament

Game 19 (5th place)

Bunker Hill 06  10  09  20  07     –     52

North Mac 10  12  12  11  05     –     50

Bunker Hill (8-14) – Morrell 2 2-2 6; Dey 3 2-4 10; Schellingburger 1 0-0 2; Allman 0 4-10 4; Schwegel 11 2-4 25; Lesemann 1 0-0 3; Mellenthin 1 0-0 2. Totals: 19-59 FG, 10-20 FT 52.

North Mac (7-12) – Kallenbach 1 0-0 2; Yemm 0 4-4 4; Nichelson 1 0-0 2; Ibberson 0 0-0 0; Starks 5 0-1 14; Tomasko 3 0-2 6; Martin 4 0-0 8; Stauffer 1 2-2 4; Crawford 2 0-0 4; Meador 2 2-4 6. Totals: 19-44 FG, 8-13 FT 50.

Three-point FG: Bunker Hill 4 (Dey 2, Schwegel, Leseman); North Mac 4 (Starks 4). Turnovers: Bunker Hill 20; North Mac 24.

Game 21 (3rd place) 

Gillespie 09  10  13  09     –     41

Southwestern 07  14  11  08     –     40

Gillespie (12-9) – Jarman 1 0-0 2; A.Schmidt 7 3-6 18; Niemeyer 1 0-0 2; Ely 1 0-0 2; Barber 2 1-2 5; Bires 3 0-0 8; Mix 1 0-0 2; E.Schmidt 0 0-0 0; Carr 1 0-0 2. Totals: 17 FG, 4-8 FT 41.

Southwestern (6-15) – S.Burns 4 2-2 11; I.Wolff 0 0-0 0; A.Burns 0 0-0 0; Moore 4 2-3 12; Mo.Novack 0 0-0 0; E.Wolff 2 0-0 5; Ma.Novack 2 7-8 12. Totals: 12 FG, 11-13 FT 40.

Three-point FG: Gillespie 3 (Bires 2, A.Schmidt); Southwestern 5 (Moore 2, S.Burns, E.Wolff, Ma.Novack).

Game 23 (championship)

Carlinville 07  06  09  04     –     26

Mt. Olive 16  24  09  10     –     59

Carlinville (16-9) – O.Olroyd 1 0-2 2; R.Olroyd 3 0-0 7; Seal 0 2-2 2; Welte 1 0-0 2; Cania 0 0-0 0; Albertine 1 0-0 2; Kaganich 0 0-0 0; Lair 1 0-2 2; Wills 1 0-2 2; Bates 1 0-0 3; Egelhoff 0 0-0 0; Tieman 0 0-0 0; Griffith 1 0-2 2; Marchiori 0 0-0 0; Zachary 0 2-4 2; Houseman 0 0-0 0. Totals: 10-37 FG, 4-14 FT 26.

Mt. Olive (21-2) – Kernich 3 0-0 6; Henke 3 5-6 11; Niehaus 7 1-4 15; Murphy 4 0-1 8; Bruhn 3 1-1 9; Fields 3 0-0 6; Long 1 0-0 2; Naecker 1 0-0 2; Bollman 0 0-0 0. Totals: 25-42 FG, 7-12 FT 59.

Three-point FG: Carlinville 2 (R.Olroyd, Bates); Mt. Olive 2 (Bruhn 2). Turnovers: Carlinville 19; Mt. Olive 18.

    Boys Basketball

Wednesday’s Games

Litchfield Tournament

Mt. Zion 63, Roxana 34

Hillsboro 52, Litchfield 42

Thursday’s Games

Litchfield Tournament

Ninth Place Bracket

Litchfield 39, Roxana 36

Fifth Place Bracket

Pana 61, Greenville 41

Metro East Lutheran 64, Hillsboro 62

Friday’s Games

Litchfield Tournament

Ninth Place Brackets

Lebanon 59, Litchfield 51 (ninth place)

Roxana 56, East Alton-WR 33 (11th place)

Crab Orchard 56, Vandalia 49

Greenfield/NW at Brussels no report

Saturday’s Games

Litchfield Tournament

Fifth Place Bracket

Metro East Lutheran 70, Pana 59

Greenville 68, Hillsboro 58

Monday’s Games

Morrisonville Tournament

Nokomis 57, Carlinville 28

Vandalia 54, Lincolnwood 52

Auburn Tournament

South County 55, Auburn 52

Macoupin County Tournament Boys Schedule

At Carlinville High School

Monday, Jan. 16

Bunker Hill 61, Carlinville 47

North Mac 59, Staunton 28

Southwestern 69, Mt. Olive 48

Tuesday, Jan. 17

Gillespie 67, Mt. Olive 59

Carlinville 53, Staunton 52 (2ot)

Wednesday, Jan. 18

Bunker Hill 46, Staunton 44

North Mac 66, Carlinville 53

Friday, Jan. 20

Southwestern 58, Gillespie 43

North Mac 52, Bunker Hill 36

Saturday, Jan. 21

Mt. Olive 57, Carlinville 51 (fifth place)

Gillespie 62, Bunker Hill 50 (third place)

Southwestern 46, North Mac 41 (championship)

All-tournament team: Dane Sellars, Bunker Hill; Nick Price, Gillespie; Zayne Langellier, North Mac; Justin Bailey, Southwestern; Collin Baumgartner, Southwestern.

 Area Boxscores

Wednesday at Macoupin County Tournament 

Game 12

Bunker Hill 10  06  14  16    –     46

Staunton 11  07  13  13    –     44

Bunker Hill (11-7) – Summers 0 1-4 1; Weidner 0 0-0 0; Coffman 2 2-2 7; Dannenbrink 0 0-0 0; Sellars 10 2-5 27; A.Yates 1 0-0 2; Williams 3 0-0 7; Castleberry 1 0-0 2. Totals: 17-45 FG, 5-11 FT 46.

Staunton (3-16) – Best 0 0-0 0; Kinder 7 2-2 19; Henke 0 0-0 0; Billings 4 0-0 12; Bianco 2 0-0 4; Booth 1 0-0 2; Novack 3 1-3 7; Sievers 0 0-0 0. Totals: 17-35 FG, 3-5 FT 44.

Three-point FG: Bunker Hill 7 (Sellars 5, Coffman, Williams); Staunton 7 (Billings 4, Kinder 3). Turnovers: Bunker Hill 8; Staunton 17.

 Game 13

North Mac 17  20  16  13     –     66

Carlinville 11  12  17  13     –     53

North Mac (8-6) – Gustafson 0 0-0 0; Langellier 10 3-4 23; VanBuskirk 1 0-0 2; Graham 1 0-0 2; Trojcak 0 0-0 0; Mayes 7 2-2 17; Donaldson 0 0-0 0; Smith 1 0-1 2; York 1 0-0 2; Mount 7 4-6 18; Buchanan 0 0-0 0. Totals: 28-57 FG, 9-13 FT 66.

Carlinville (4-15) – Bowman 2 1-3 5; Easterday 1 1-2 4; Emmons 1 0-0 2; Walton 4 2-3 11; Jamieson 10 0-0 23; Fraser 1 0-0 2; Hannig 2 1-2 5; Landon 0 1-2 1; Campbell 0 0-0 0. Totals: 21-41 FG, 6-12 FT 53.

Three-point FG: North Mac 1 (Mayes); Carlinville 5 (Jamieson 3, Emmons, Walton).

Friday’s Macoupin County Tournament

Game 17

Southwestern 23  15  12  08     –     58

Gillespie 14  12  10  07     –     43

Southwestern (11-8) – Bailey 4 1-2 11; Green 4 0-2 11; Heyen 4 3-6 13; Robinson 1 0-0 3; Baumgartner 4 4-4 12; Lowis 3 2-2 8. Totals: 20 FG, 10-16 FT 58.

Gillespie (9-9) – Wargo 6 0-0 16; Carr 0 0-0 0; Price 4 2-2 11; Stroh 1 0-0 2; Dobrino 4 0-0 8; Davis 1 0-0 2; Kravanya 2 0-1 4. Totals: 18 FG, 2-3 FT 43.

Three-point FG: Southwestern 8 (Green 3, Bailey 2, Heyen 2, Robinson); Gillespie 5 (Wargo 4, Price).

Game 18

North Mac 12  14  15  11     –     52

Bunker Hill 07  09  13  07     –     36

North Mac (9-6) – Langellier 5 2-2 12; Vanbuskirk 2 0-1 6; Graham 0 0-0 0; Mayes 4 3-6 14; Donaldson 2 1-3 5; Smith 0 0-0 0; York 2 0-0 4; Mount 4 3-6 11. Totals: 19 FG, 9-18 FT 52.

Bunker Hill (11-8) – Summers 0 0-0 0; Weidner 3 0-1 9; S.Yates 0 2-2 2; Coffman 2 2-2 6; Dannenbrink 2 0-0 4; Sellars 1 0-0 2; A.Yates 0 0-0 0; Williams 5 0-0 13. Totals: 13 FG, 4-5 FT 36.

Three-point FG: North Mac 5 (Mayes 3, Vanbuskirk 2); Bunker Hill 6 (Weidner 3, Williams 3).

Saturday’s Macoupin County Tournament

Game 20 (fifth place)

Mount Olive 19  13  11  14     –     57

Carlinville 19  03  17  12     –     51

Mt. Olive (6-13) – Gerl 2 0-0 5; Swenson 0 2-2 2; Baum 3 4-4 10; DeVries 5 0-2 10; Kosowski 2 2-2 7; Conlee 6 2-3 17; Bennett 3 0-0 6. Totals: 21-43 FG, 10-13 FT 57.

Carlinville (4-16) – Bowman 0 0-0 0; Easterday 1 0-2 2; Emmons 1 0-0 2; Walton 9 1-2 19; Jamieson 7 2-2 18; Fraser 1 4-5 6; Hannig 2 0-0 4; Landon 0 0-0 0; Campbell 0 0-0. Totals: 21-52 FG, 7-11 FT 51.

Three-point FG: Mt. Olive 5 (Conlee 3, Gerl, Kosowski); Carlinville 2 (Jamieson 2). Turnovers: Carlinville 12; Mt. Olive 15

Game 22 (third place)

Gillespie 16  18  12  16     –     62

Bunker Hill 11  16  08  15     –     50

Gillespie (10-9) – Wargo 1 1-3 4; Robbins 0 0-0 0; Carr 0 0-0 0; Price 11 6-8 34; Dobrino 6 0-0 12; Davis 1 2-2 4; Kravanya 3 2-3 8. Totals: 22 FG, 11-16 FT 62.

Bunker Hill (11-9) – Summers 3 2-5 9; Weidner 2 1-2 7; Coffman 0 0-0 0; Dannenbrink 0 0-4 0; Sellars 6 2-6 14; A.Yates 1 0-0 3; Williams 4 5-7 13; Castleberry 2 0-0 4. Totals: 18 FG, 10-24 FT 50.

Game 24 (championship)

North Mac 11  12  10  08     –     41

Southwestern 11  16  08  11     –     46

North Mac (9-7) – Langellier 5 2-2 12; Vanbuskirk 2 0-0 6; Graham 4 2-4 10; Mayes 1 0-0 2; Donaldson 0 0-0 0; Smith 0 0-0 0; York 1 0-2 2; Mount 3 3-4 9. Totals: 16-38 FG, 7-12 FT 41.

Southwestern (11-8) – Bailey 1 2-4 5; Green 1 5-6 8; Heyen 2 5-6 9; Robinson 3 0-2 7; Baumgartner 6 3-5 15; Lowis 0 0-0 0; Seymour 1 0-0 2. Totals: 14-41 FG, 15-23 FT 46.

Three-point FG: North Mac 2 (Vanbuskirk 2); Southwestern 3 (Bailey, Green, Robinson). Turnovers: North Mac 15; Southwestern 13.

High School Wrestling

Thursday at Auburn

Auburn 66, Carlinville 12

152 – Martin (C) def. Brinkley (A) pin, 1:44; 160 – Sylveus (A) forfeit; 170 – J.Dixon (C) def. Landers (A) 3-1 ot; 182 – Dambacher (A) def. Miller (C) pin 0:53; 195 – Yagow (A) forfeit; 220 – Graham (A) forfeit; 285 – Hudspeth (A) def. Card (C) pin 2:40; 106 – Johnson (A) forfeit; 113 – Ushman (A) def. Alepra (C) pin 1:17; 120 – Patterson (A) def. Lewis (C) pin 0:58; 126 – Conway (A) forfeit; 132 – Donaldson (A) def. Broaddus (C) pin 3:50; 138 – Knepler (A) forfeit; 145 – Frankford (C) def. Marchizza (A) 11-7.

Carlinville 31, Mt. Olive 30

145 – Frankford (C) pinned Bailey (M) 1:15; 152 – Fritz (M) forfeit; 160 – Darrah (M) forfeit; 170 – J.Dixon (C) pinned Roberts (M) 4:54; 182 – Osmoe (M) pinned Miller (C) 5:25; 285 – Card (C) pinned Reid (M) 0:35; 106 – M.Fritz (M) forfeit; 113 – Alepra (C) forfeit); 120 – R.Reid (M) pinned Lewis (C) 0:50; 132 – Broaddus (C) forfeit.

Shelbyville 40, Carlinville 27

138 – Peterson (S) forfeit; 145 – Helton (S) def. Frankford (C) 11-2; 152 – Austin (S) pinned T.Martin (C) 1:40; 160 – K.Dixon (C) def. Starwalt (S) 11-7; 170 – J. Dixon (C) forfeit; 182 – B.Miller (C) forfeit; 285 – Card (C) forfeit; 113 – Brown (S) pinned Alepra (C) 1:32; 120 – Daugherty (S) pinned Lewis (C) 0:34; 132 – Broaddus (C) forfeit.

College Men’s Basketball

Wednesday at Blackburn

Greenville 60     74     –     134

Blackburn 52     72     –     124

Greenville (12-3, 6-2) – Young-Jones 3-4, 4-7 10; Dix -48, 1-1 10; Greene 8-15, 4-6 22; S.Smith 6-12, 6-8 18; Hohm 2-11, 4-5 8; Saeli 2-6, 0-1 4; Ehresman 2-2, 0-0 6; Young 3-9, 4-6 12; Brown 2-9, 0-1 4; Clemons 1-1, 0-0 5; E.Smith 7-11, 5-5 21; Greenwood 2-5, 2-2 8; Leib 3-5, 2-3 8; Caldozo 0-1, 1-2 1; Scott 0-2, 0-0 0. Totals: 45-101 FG, 33-47 FT 134.

Blackburn (8-8, 5-4) – Maestranzi 0-2, 0-0 0; Orange 14-22, 4-7 32; Davis 4-14, 11-13 21; Manuel 2-7, 5-6 9; Goodloe Jr. 1-6, 3-4 5; Hayes 3-3, 1-2 7; Lochhead 0-2, 2-4 2; Coleman 0-2, 0-0 0; Rusten 2-7, 1-2 7; Clay 1-3, 8-12 10; Childs 6-13, 5-6 19; Carroll 0-1, 0-0 0; Scott 6-14, 0-0 12. Totals: 39-96 FG, 40-56 FT 124.

Three-point FG: Greenville 11-34 (Ehresman 2-2; E.Smith 2-3; Young 2-5; Greenwood 2-5; Greene 2-6; Dix 1-2; S.Smith 0-2; Saeli 0-2; Leib 0-2; Brown 0-5); Blackburn 6-20 (Davis 2-4; Rusten 2-5; Childs 2-6; Manuel 0-1; Coleman 0-1; Carroll 0-1; Lochhead 0-2). Rebounds: Greenville 52 (S.Smith 9); Blackburn 77 (Manuel 15). Assists: Greenville 20 (Greene, Hohm 3); Blackburn 18 (Maestranzi, Manuel 5). Att – 350.

Saturday at Eureka

Blackburn 44     39     –      83

Eureka 45     56     –    101

Blackburn (8-8, 5-4) – Orange 5-9, 4-5 14; Maestranzi 7-11, 2-2 17; Davis 4-16, 0-1 9; Manuel 6-13, 2-2 14; Goodloe Jr. 1-6, 0-0 2; Rusten 0-3, 0-0 0; Lochhead 1-2, 0-2 2; Clay 3-6, 2-3 9; Childs 6-10, 0-0 15; Scott 0-1, 1-2 1. Totals: 33-77 FG, 11-17 FT 83.

Eureka – Weigand 8-10, 1-2 17; Dehm 2-4, 0-0 5; Davis 9-13, 6-7 24; Thomas 3-8, 1-2 9; Feehan 9-17, 16-16 39; McElmurry 0-1, 0-0 0; Bell 2-2, 0-0 4; Sanders 1-1, 0-0 2; Gibson 0-1, 0-0 0; Wood 0-2, 1-2 1. Totals: 34-59 FG, 25-29 FT 101.

Three-point FG: Blackburn 6-21 (Childs 3-4, Clay 1-2, Maestranzi 1-4, Davis 1-6, Manuel 0-1, Goodloe Jr. 0-1, Lochhead 0-1, Rusten 0-2);  Eureka 8-21 (Feehan 5-9, Thomas 2-5, Dehm 1-2, McElmurry 0-1, Wood 0-2). Rebounds: Blackburn 33 (Manuel 7); Eureka 42 (Feehan 12). Assists – Blackburn 10 (Maestranzi 3); Eureka 17 (Five with three each).

College Women’s Basketball

Wednesday at Blackburn

Greenville 21  26  21  15     –     83

Blackburn 08  13  04  11     –     36

Greenville (10-6, 5-3) – Paulin 6-8, 1-1 15; Crosier 2-7, 2-2 6; Reinhard 2-5, 0-0 5; Woodard 2-5, 0-1 4; Lenz 2-4, 2-2 6; Lopez 1-3, 0-0 2; Michael 3-4, 0-0 7; Schmitt 2-3, 0-0 4; Davis 2-3, 2-2 7; Brandland 1-2, 2-2 5; Goodnight 4-11, 0-0 9; Fettig 1-3, 0-0 2; Stephenson 2-4, 0-0 5; St. James 1-2, 0-0 2; Haug 1-1, 2-3 4. Totals: 32-65 FG, 11-13 FT 83.

Blackburn (0-14, 0-7) – Stiltner 0-1, 0-0 0; Meyer 3-8, 0-0 8; Duncan 0-6, 0-0 0; Holmes 2-2, 0-4 4; Johnston 1-6, 1-2 3; Cline 4-9, 3-4 11; Laczkowski 3-9, 1-1 10; Pollock 0-0, 0-0 0; Wood 0-5, 0-0 0; Burnell 0-5, 0-2 0. Totals: 13-51 FG, 5-13 FT 36.

Three-point FG: Greenville 8-24 (Paulin 2-4; Davis 1-1; Reinhard 1-2; Michael 1-2; Brandland 1-2; Stephenson 1-2; Goodnight 1-4; Lopez 0-2; Fettig 0-2; Crosier 0-3); Blackburn 5-12 (Laczkowski 3-6; Meyer 2-5; Cline 0-1). Rebounds: Greenville 40 (Woodard 5); Blackburn 34 (Burnell, Duncan 5). Assists: Greenville 14 (Woodard 4); Blackburn 6 (Meyer 2). Att – 250.

Saturday at Eureka

Blackburn 06  07  07  12     –     32

Eureka 20  20  28  16     –     84

Blackburn (0-14, 0-7) – Holmes 1-4, 2-6 4; Johnston 2-10, 1-3 1; Laczkowski 1-8, 0-0 0; Meyer 2-7, 2-2 7; Duncan 2-5, 3-6 7; Cline 1-7, 0-0 2; Stiltner 1-7, 0-0 2; Wood 1-3, 1-2 3; Burnell 0-2, 0-0 0. Totals: 11-53 FG, 9-19 FT 32.

Eureka – Dooley 3-4, 0-0 6; Balducci 3-5, 4-5 10; Dura 5-9, 0-0 12; Reneau 8-11, 0-0 19; K.Dura 0-1, 0-0 0; Sarnes 0-5, 0-0 0; Harfst 5-7, 3-4 16; Broyes 3-5, 0-0 7; Weis 5-11, 2-4 12; Dowell 0-4, 0-0 0; Hilton 1-3, 0-0 2. Totals: 33-65 FG, 9-13 FT 49.

Three-point FG: Blackburn 1-15 (Meyer 1-4, Duncan 0-1, Cline 0-1, Laczkowski 0-4, Stiltner 0-5); Eureka 9-29 (Reneau 3-5, Harfst 3-5, Dura 2-4, Broyes 1-2, K.Dura 0-1, Dowell 0-3, Sarnes 0-4, Weis 0-5). Rebounds: Blackburn 34 (Johnston 6); Eureka 49 (Hilton 10). Assists: Blackburn 5 (Meyer 2); Eureka 23 (K.Dura 10).